Elektrownia jądrowa w Polsce. Rząd przygotował projekt uchwały
W piątek 28 października szef rządu Mateusz Morawiecki, we wpisie w mediach społecznościowych wpis, przekazał informacje o tym, kto wybuduje pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Będzie to amerykańska firma Westinghouse.
"Silny sojusz polsko-amerykański daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z @VP K. Harris i @SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii @WECNuclear. Dziękuję @USAmbPoland za współpracę. Uchwała RM w środę" – napisał wówczas na Twitterze premier.
Projekt uchwały ws. budowy elektrowni
Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią premiera, Rada Ministrów ma podjąć w tej sprawie stosowną uchwałę.
Na stronach rządowych, w wykazie prac legislacyjnych rządu, opublikowano informację na temat projektu uchwały Rady Ministrów ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w RP.
Zgodnie z tym dokumentem, rząd wyrazi zgodę dla raportu koncepcyjno-wykonawczego ws. budowy elektrowni jądrowej, który został przygotowany na podstawie art. 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Umowa ta podpisana została w 2020 roku.
Jak podano, projekt zakłada też "wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa".